Kava

Kuupäev

09.09 10.09 11.09 12.09 13.09 Kõik

Asukoht

Harjumaa

Jaak Juske Tallinna südalinna koolide ajaloomatk

9. september kell 16.30

Georg Otsa tänav, Tallinn

Ajaloolane Jaak Juske viib huvilised jalutuskäigule, mille käigus tutvustab põnevaid koolihooneid Tallinna kesklinnas. Kuigi igapäevaselt ei pruugi seda tajuda, siis on südalinn erinevatel ajaperioodidel ehitatud õppeasutustest pungil. Retk algab kogunemisega Tallinna Reaalkooli juures Georg Otsa tänaval.

Vaata täpsemalt

Ekskursioon “Elukestev õpe raamatukogus läbi ajaloo”

10. september 17.30-19.00

Tallinna Keskraamatukogu, Estonia pst 8, Tallinn

Ekskursioonil tutvustame Tallinna Keskraamatukogu ja selle hoone ajalugu. Räägime endistest ja praegustest koolitustest ja tutvustame ruume, kus need toimuvad. Viime külastajad ka raamatukogu nendesse osadesse, kuhu lugejad tavaliselt ei pääse. Ekskursiooni viib läbi raamatukoguhoidja Aimur-Jaan Keskel.

Vaata täpsemalt

Ekskursioonid EKA majas

10. september kell 16.00, 17.00 ja 18.00

Eesti Kunstiakadeemia, Põhja puiestee 7, Tallinn

Ekskursioonil räägitakse vana sukavabriku hoone restaureerimisest ja ümberehitamisest kunstiakadeemia õppehooneks. Ekskursioon lõppeb restaureerimisstuudios, kus saab näha, kuidas toimub restauraatoriks õppimine. Ekskursioone veavad Maris Mändel, Triin Talk ja Riin Alatalu.

Vaata täpsemalt

Virtuaalnäitus: Noppeid tipikate üliõpilaselust

10. – 13. september 2020

Instagrami postitused iga päev kell 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00

Nelja päeva jooksul saab TalTechi muuseumi Instagrami kontol (taltech_muuseum) tutvuda üliõpilaselu erinevate tahkudega läbi ajalooprisma. Tutvume mõne valdkonna pioneeridega, vaatame milliseid vahendeid kasutati õpetamiseks ja õppimiseks ning millega lisaks õppetööle veel tegeleti.

Vaata täpsemalt

Elamuspedagoogikal põhinev rännak “Tsaariaegne koolipäev”

10. september kell 16.00–17.30

TLÜ Eesti pedagoogika arhiivmuuseum, Rävala pst 10 Tallinn

Muuseumitund viib huvilised ajas tagasi 19.–20. sajandi vahetuse kooli. Muuseumitunni jooksul mängime läbi toonase õpilase koolipäeva, katsetame kirjutamist krihvli ja hanesulega, loeme gooti kirjas tekste ning rehkendame arvelauaga. Tunni lõppedes saab soovi korral uudistada-muljetada ka 1970.-1980. aastate klassiruumis.

Vaata täpsemalt

Prantsuse Melchior ja kohtumine Indrek Harglaga

10. september kell 17.00-18.30

Gustav Adolfi Gümnaasium, Suur-Kloostri 16, Tallinn

Prantsuse Instituut ja Gustav Adolfi Gümnaasium kutsuvad kirjandusõhtule, kus kõlavad katked raamatust “Rataskaevu viirastus” autori Indrek Hargla, Gustav Adolfi Gümnaasiumi prantsuse keele õpilaste ning vilistlase ja praeguse Eesti Noorsooteatri näitleja Doris Tislari esituses. NB! Vajalik on eelregistreerimine!

Vaata täpsemalt

Ekskursioon “Suurgildi hoone hariduslik pärand”

11. september kell 16.00

Suurgildi hoone, Pikk 17, Tallinn

Vaata täpsemalt

Maastikumäng: 170-aastane Kehra kool

11. september kell 11.15 ja 12.15

Kehra linn ja küla, Anija Vald, Harjumaa

Tänavu sügisel möödub 170 aastat pideva koolihariduse andmisest Kehras. Sel puhul tutvustame siinseid koolidega seotud paiku põneva maastikumängu-matka formaadis. Maastikumäng on eelkõige suunatud Kehra Kooli õpilastele, kuid sellest osa võtma on oodatud kõik huvilised. 

Vaata täpsemalt

Loo kooli gümnasistide jalgrattamatk Jõelähtme vallas

11. september kell 9.00-15.00

Saha tee 7, Jõelähtme, Harjumaa

Gümnasistide traditsioonilise rattamatkaga on liituma oodatud kõik, kellel on soov lähemalt tutvuda Jõelähtme kiriku, Laulumäe hiidrahnu ning teiste Linnamäe ja Jägala jõe vaatamisväärsustega. Matk algab Loo koolimaja eest.

Vaata täpsemalt

Fotonäitus “Harku II algkooli lugu”

Fotonäituse avamine 11. septembril kell 13.00

Harku raamatukogu, Instituudi tee 5, Harku alevik

Nõukogude ajal Harku alevikus, Harku mõisa juurde kuulunud hoones tegutsenud ja 1976. aastal suletud II algkooli tegevuse meenutamine kohalike elanike mälestustes.

Vaata täpsemalt

Seminar: Mõisakoolid 100

11. september kell 10.00-13.00

Vääna mõis, Väänamõisa tee 1, Harku, Harju, Harjumaa

Seminaril tutvustab Kadi Kriit arhitektuurimuuseumist muuseumi uusi õppematerjale ja -programme, Mõisakoolid tutvustavad oma uusi oppematerjale ja Airiin Saarso viib läbi mõisamustrite vihiku töötuba.

Vaata täpsemalt

Keskaja joogikultuuri päev Padise kloostris

12. september 15.00-18.00

Padise klooster, Padise küla, Lääne-Harju vald

Keskaja joogikultuur on põnev teema. Kas tõesti suutsid mungad nii palju õlut juua kui kroonikates räägitud? Kuidas nad süüa tegid, kui vee kvaliteet oli kahtlane? Milliseid jooke kesk- ja varauusajal Maarjamaal ja kloostrites tarbiti kõneleb täpsemalt ajaloolane Inna Põltsam-Jürjo.

Vaata täpsemalt

Prantsuskeelsed ekskursioonid Meremuuseumis

12. ja 13. septembril kell kell 13

Lennusadam (Vesilennuki 6) ja Paks Margareta (Pikk 70), Tallinn

Muinsuskaitsepäevade puhul kutsuvad Prantsuse Instituut ja Eesti Meremuuseum teid pardale prantsuskeelsete erituuridega Lennusadamas ja Paksus Margareetas, ahoi! Vajalik on eelregistreerimine.

Vaata täpsemalt

Õpituba vanade klaverite hooldamiseks

12. september kell 13.00

Eesti Ajaloomuuseum, Maarjamäe loss, Pirita tee 56, Tallinn

Maarjamäe lossis toimuvas õpitoas annab helilooja ja muusikaajaloolane Alo Põldmäe ülevaate Eesti klaverimeistritest läbi aegade. Saame teada, milliseid klavereid kogutakse ja hoitakse Eesti Rahvuslikus Klaverimuuseumis. Lisaks jagatakse praktilisi nõuandeid, kuidas hoida ja hooldada klaverit kodustes tingimustes ning millist klaverit eelistada.

Vaata täpsemalt

Ajaloobussiga Ridalasse ning pitkapoiste ja Otto Tiefi radadele

12. september kell 9.00

Eesti Ajaloomuuseum, Maarjamäe loss, Pirita tee 56, Tallinn

Ajaloodoktori ja arheoloogi Mati Mandeli juhtimisel suundutakse uurima Läänemaa lähiminevikku, et tutvuda admiral Johan Pitka üleskutsel 1944. aasta septembris Eestit Punaarmee sissetungi eest kaitsma tulnud noorte meeste nn pitkapoiste võitlusradadega ning Otto Tiefi valitsuse põgenemisteega Läänemaale.  

Vaata täpsemalt

Rännak Lutheri pärandi jälgedes

13. september kell 13.00

Tallinna Perekonnaseisuamet, Pärnu mnt. 67, Tallinn

Tallinna Perekonnaseisuamet avab huvilistele oma kasutuses oleva ajaloolise hoone, Lutheri juugendvilla uksed. Villa tähistab tänavu 110. sünnipäeva ja sel puhul räägime põhjalikumalt hoone ehitada lasknud Lutheri perekonnast ja nende mööblitootmise ärist, mis 19. sajandi lõpus siia pikalt hoonestamata alale kerkis ja rahvusvahelise haardega äriimpeeriumiks kujunes. Käsitleme põgusalt ka Lutheri tööstuse rohkelt auhindu pälvinud toodangut. Ekskursiooni viib läbi ameti peaspetsialist Kalmar Ulm.

Vaata täpsemalt

Ekskursioon Lääne-Harju hariduse radadel

13. september kell 12.30-17.00

Vasalemma rongijaam

Bussiekskursioon algab Vasalemma rongijaamast ja viib läbi Lääne-Harju olulisemate haridusasutuste ja haridusega seotud paikade. Ekskursiooni viib läbi Padise ja Harju-Risti koolide endine kauaaegne direktor Jüri Alter, kohapeal avavad koolide ja köstrimajade uksed kohalikud õpetajad ja kirikuõpetajad. Ekskursioon lõpeb Vasalemma rongijaamas. Oma autoga liikujad saavad liituda erinevates kohtades vastavalt soovile.

Vaata täpsemalt

Hiiumaa

Konverentsike “Minu kodu”

10. september kell 9.00

Kärdla põhikool, Uus tn 4, Kärdla

Kevadel distantsõppel olles uurisid Kärdla Põhikooli algklasside lapsed oma kodusid, mille põhjal valmisid põnevad uurimused. Konverentsikesel esitlevad õpilased tehtuid töid huvilistele. Sündmus toimub muusikakooli saalis. Lisainfo: Liisi Mäeumbaed (telefon 5135971, liisimaeumbaed@kardla.edu.ee)

Vaata täpsemalt

Muinsuskaitsepäeva tähistamine Suuremõisa Põhikoolis ja Pühalepa Vaba Aja Keskuses

10. september kell 12.00-17.00

Pühalepa Vaba Aja Keskus, Suuremõisa mõis, Lossi tee 1, Hiiumaa

Vaata täpsemalt

Kooliajast Kõpu kirik-koolimajas

12. september kell 12.00-17.00

Kõpu rahvamaja, Mägipe küla, Hiiumaa

Ootame külastajaid tutvuma Kõpu külaseltsi Valguskiir taastatud rahvamajaga, milles sada aastat tagasi avati Kõpu õigeusu kool ja kus nõukogudeajal oli Kõpu kultuurimaja. Kooliajast selles majas on seltsil väga vähe teavet, seepärast ootame teavet – mälestusi, fotosid, fakte, et need talletada seltsi koduloomaterjalides. Omalt poolt pakume võimalust tutvuda olemasolevate ajaloomaterjalidega, teeme majas ringkäigu ning pakume kohvi ja kooki.

Vaata täpsemalt

Ida-Virumaa

Virtuaalnäitus Narva hariduselust alates 1501. аastast

10.-31. september

Virtuaalnäitus

Narva Keskraamatukogu koostas Muinsuskaitsepäevade jaoks virtuaalnäituse „Ülevaade Narva hariduselust alates 1501. аastast“. Näitus annab ülevaate hariduse andmiseks kasutatud hoonetest, samuti hariduselus olulist rolli mänginud isikutest. Näitust saab vaadata Narva Keskraamatukogu kodulehel.

Vaata täpsemalt

Järvamaa

Mõisakoolid 100 / Seminar Koigi mõisakoolis

11. september kell 13.00-16.00

Mõisavahe tee 10, Koigi, Järvamaa

Seminaril „100 aastat Koigi mõisakooli sünnist“
kõneleb Veronika Varik, Eesti Peadgoogika Arhiivmuuseumi direktor, teemal “Haridus ja kool Eesti Vabariigi algusaastail”  ja toimub jalutuskäik mõisas Koigi kooli ajaloo õpetaja Tiia Piiri juhtimisel.
Kogumiku “Mõisamustrid” tutvustus ja näitus.

Pilet 5 eurot. Info ja registreerimine annela@ojaste.eu, 566682408

Vaata täpsemalt

Ajalooõhtu “Alempois ehk Türi-Paide-Väätsa-Vahastu kant muinas- ja keskajal”

12. september kell 17.00

Eesti Jalgrattamuuseum, Pikk 9, Väätsa, Järvamaa

Miks praegune Järvamaa pealinn Paide tekkis pealtnäha tähtsusetusele soosaarele? Mis võis määrata ära Türi kiriku kui oletatava Alempoisi vaimse keskuse asukoha? Miks võib Väätsat lugeda Eesti teedevõrgu kunagiseks keskpunktiks? Kust me teame, et muinas- ja keskaegne Tallinna–Viljandi liiklus käis üle Väätsa ja Türi? Neile ja paljudele teistele küsimustele püüab vastata ajaloohuviline Valdo Praust seoses oma tähelepanekute ja avastustega, mis on seotud  linnuste, mõisate ja teedevõrgu ajaloo uurimisega. Osavõtt tasuta!

Vaata täpsemalt

Ettekanne “Tammsaare koolitee”

12. september kell 12

A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel, Vetepere küla, Järva vald, Järvamaa

Tammsaare elu ja loomingut mõjutasid koolid, kus ta õppis. Nii on näiteks Hugo Treffneri gümnaasiumis kogetu kirja pandud “Tõe ja õiguse” II osasse. Vaeses taluperes üles kasvanud Anton pidas hariduse omandamist väga tähtsaks ning jõudis viletsatest elutingimustest hoolimata ka Tartu Ülikooli, kus õppis õigusteadust. Milline oli kirjaniku koolitee? Missuguseid mõjutusi ta koges? Missugune oli koolikorraldus Tammsaare kooliajal? Räägime põnevatest seikadest ja sellest, mida noor Anton Hansen koolipõlves koges.

Vaata täpsemalt

Jõgevamaa

Näitus Põltsamaa valla koolidest

24. august kuni 26. september

Põltsamaa Raamatukogu Veski 3, Põltsamaa

Näitus annab illustreeriva ülevaate Põltsamaa valla koolidest minevikus ja tänapäeval.

Vaata täpsemalt

Mõisakoolid 100 Puurmani mõisas

10. ja 11. september

Tartu mnt 1, Puurmani alevik, Jõgevamaa

Toimub mõisamustrite joonistamine.

Vaata täpsemalt

Oli aegu, oli kooliaegu!

11. september kell 11.00-14.00

Laiuse Õlemuuseum, Kuremaa tee 36, Laiuse alevik, Jõgeva vald

Endises koolimajas kohtuvad endised ja tänased õpilased. Vestlusringi on kutsutud endised õpilased ja praegu Laiuse Jaan Poska nimelises põhikoolis õppivad 8. ja 9. klasside õpilased. Räägime omal ajal toimunud õppekorraldusest ja tänapäeva koolielust.

Vaata täpsemalt

Lääne-Virumaa

Töötuba “Kui koolimaja jääb tühjaks?”

11. september kell 10.30

Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledži endine hoone, Pikk 40, Rakvere

Muinsuskaitseameti ja Linnalabori koostöös korraldatud töötuba keskendub tühjade koolimajade tulevikule ning teeb algust jätkusuutliku mudeli välja töötamisele muutuva haridusruumiga kohanemiseks pärandiruumi seisukohalt. Töötuba toimub ajaloolises Rakvere kreisikooli hoones, kus aastatel 2002-2019 tegutses Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledž. Hoone asub Rakvere muinsuskaitsealal hiljuti uuendatud avaliku ruumiga Pikal tänaval, mis loob hea võimaluse käsitleda ka ajalooliste linnakeskuste elavdamise väljakutset laiemalt.

Vaata täpsemalt

Märka (ajalooga) maja!

11. september kell 10.30-18.00

Endine Rakvere Kolledži hoone, Pikk 40, Rakvere

Muinsuskaitsepäevade raames toimub avatud uste päev Rakvere endises kreisikooli hoones, mis viimastel aastatel on seisnud tühjana. Kavas on hoone alternatiivsetele kasutustele keskenduv töötuba, linnaelanikele on avatud koolilõuna kogukonna loodud kodukohvikus, toimub ruumiline osalus-installatsioon “Puuriit”, avatud on huvikoolide stuudiod ning toimuvad üldhariduskooli ajalootunnid.

Vaata täpsemalt

Läänemaa

Avatud uste päev Taebla koolimajas „Vana koolimaja jutustab“

11. september kell 15.00

Taebla vana koolimaja, Pälli küla, Taebla vald, Läänemaa

Üheks päevaks on avatud ajalooline Taebla koolimaja, mis igapäevaselt on praegu kasutuseta.Koolimajas on avatud näitus koolihariduse andmisest 20. sajandi alguses Taeblas koos väljapanek ajaloolistest fotodest, mida praegused Taebla kooli õpilased on kogunud oma vanematelt ja vanavanematelt infokilde ning fotosid vana koolimaja kohta.

Vaata täpsemalt

Pärnumaa

Näitus ja veebiviktoriin Pärnu Keskraamatukogus

10.-13. september

Pärnu Keskraamatukogu, Akadeemia 3, Pärnu

Muinsuskaitsepäevade tähistamiseks on Pärnu keskraamatukogu koostanud veebiviktoriini Pärnu koolide ajaloost, mis on mõeldud 5.-12. klasside õpilastele. Terve septembrikuu on raamatukogu teabekirjanduse osakonnas üleval raamatunäitus Pärnu linna ja maakonna hariduse ajaloost.

Vaata täpsemalt

Näitus “Raamatukogu kui hariduselu toetaja Ristiküla ja Surju koolis läbi sajandi”

10.-13. september raamatukogu lahtiolekuaegadel

Surju Raamatukogu, Valla, Surju küla, Saarde vald, Pärnumaa

Näitus tutvustab Surju Raamatukogu teeninduspiirkonnas asuvate koolide hariduselu minevikku — Ristiküla kooli aastast 1852 ja Surju kooli aastast 1910. Tutvuda saab hariduselu kodu-uurimistööde ja raamatuga, näha saab sajandivanuseid raamatuid ja erinevate ajakirjade köiteid, 1950-ndate koolikirjandust ja palju muud põnevat.

Vaata täpsemalt

Avatud uste päevad Häädemeeste Keskkooli hoones ja näitus arhitekt Mart Porti tegevusest

10.-13. september, kooli lahtioleku aegadel

Häädemeeste Keskkool, Kooli 10, Häädemeeste, Pärnumaa

Muinsuskaitsepäevade ajal on huvilistele avatud 1964. aastal ehitatud Häädemeeste Keskkooli uksed, hoone autoriteks on tunnustatud arhitektid Mart Port ja Allan Murdmaa. Mart Port on Häädemeeste juurtega, tema ema sündis ja elas Iklas. Koolimajas on avatud ka väike näitus Mardi loomingust ja tegevusest.

Vaata täpsemalt

Ekskursioon ajaloolises Massiaru koolimajas

12. september kell 12.00

Massiaru küla, Häädemeeste vald, Pärnumaa

Massiaru küla keskel asuv koolimaja on suurepärane näide 1930. aastatel maapiirkonda jõudnud funktsionalismist. Koolimaja arhitekt on Märt Merivälja ja ehitusele aitas kaasa tolleaegne põllutööminister Nikolai Talts, kes oli Massiarust pärit.  Tema ütles, et  uus ja ruumikas koolimaja tuleb ehitada, sest inimesed elavad  selles piirkonnas rabade ja metsade keskel ja olgu nende lastel  vähemalt võimalus saada hea haridus. Siiani on tunda majas koolihõngu, kuigi kool suleti õpilaste vähesuse tõttu 2014. Praeguseks on  koolimaja  saanud uue hingamise rahvusvahelise loomekeskusena, mis  kannab  nime Massia. Majas toimuvad loomepäevad erinevatele huvigruppidele ja üritatakse maailma paremaks muuta omal moel. Ekskursiooni viib läbi Kaire Käära.

Vaata täpsemalt

Retk Pärnu koolilinna ajaloo radadel

12. september kell 14.00

Brackmanni park, Lõuna 20, Pärnu

Muinsuskaitseameti Pärnumaa nõunik Helle-Triin Hansumäe tutvustab Pärnu koolide kujunemist ja arhitektuuri. Retk läbi Pärnu koolilinna ajaloo algab kogunemisega Brackmanni pargis.

Vaata täpsemalt

Põlvamaa

Põlgaste koolimaja läbi aegade

10.-13. september kell 12.00-18.00

Põlgaste Koolimaja, Saia tee 2, Põlgaste küla, Põlvamaa

Põlgaste ajaloolises koolimajas on Muinsuskaitsepäevade puhuks koostatud näitus, mis räägib koolihariduse andmisest Põlgaste kandis aastatel 1879-2009, tutvustab Põlgaste koolmeistreid läbi aegade ning Põlgaste koolimaja lugu. Põlgaste 1937. aastal valminud, tollal väga moodsa koolimaja projekteeris tuntud arhitekt Arnold Matteus, kes pärines ise Kärgula külast, Põlgaste lähedalt.

Vaata täpsemalt

Raplamaa

Rapla KEK-i avatud uste päev

12. september kell 10.00-16.00

Rapla KEK-i peahoone, Mahlamäe tn 10, Rapla

Muinsuskaitsepäevade raames avab üheks päevaks uksed Rapla KEK-i legendaarne peahoone, rahva seas tuntud ka nimega OKTA CENTRUM ja UFO-maja. Terve päev on sisustatud põneva programmiga, hoone tutvustamiseks viivad ringkäike läbi arhitektuuriajaloolased ja muinsuskaitsjad ning palju muud.

Vaata täpsemalt

Saaremaa

Vana õpiku päevad

10.-12. september kell 10.00-17.00

Mihkli talumuuseum, Viki küla, Saaremaa

Mihkli Talumuuseumis avatud vanade õpikute näitus ja oma teadmised saab proovile panna vana aja õppetükkide põhjal valminud seiklusmängus. 11. septembril toimub muuseumis Kihelkonna Kooli õpilastele “Koolitund nagu muiste”.

Vaata täpsemalt

Sõrvemaa koolid läbi aegade

alati avatud

Saaremaa, Sõrve poolsaar

Salme põhikool on teinud väga tänuväärset uurimustööd ja koostatud on kokkuvõtliku ülevaate Sõrvemaa koolidest, mille abil saab iga huviline ise endale ekskursiooni korraldada. Lingilt leiab kaardi koolide asukohtadega ja nendel klikkides  avaneb mõningane info vastava kooli kohta. Mõned koolid on kaardilt veel puudu (näiteks Türju ja Mändjala kool), kuid plaan on hariduse ja koolide lugu Sõrves (endistes Anseküla ja Jämaja kihelkonnas) aina täiendada.

Vaata täpsemalt

Tartumaa

Ekskursioon “Lutsu tänava aarded”

Tartu Mänguasjamuuseum ja Teatri Kodu, Lutsu 2 ja 8, Tartu

10. september kell 11.00 ja 16.00

Tartu vanimas ja põnevaimas piirkonnas, vanalinnas asuvas Jaani kvartalis teeb ekskursioone Egle Tamm, Tartu Linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistuse muinsuskaitse peaspetsialist. Lähemalt pööratakse tähelepanu Tartu Mänguasjamuuseumi hoonetele Lutsu 2, 4 ja 8, räägitakse nende ajaloost, renoveerimisest ja tänapäevast.

Vaata täpsemalt

Kirjanduslik-ajalooline teekond “Elu aegadetagusel Rüütlil”

10. september kell 16.00

Rüütli tn Laia tn poolses otsas, Tartu

Teekond algab Rüütli tänava Laia tänava poolsest otsast ja viib tagasi aega, kui Rüütli tänav oli täis väikeseid poekesi, jalutajaid ja värvimütsides õpilasi. Kohtumispaigaks oli tollal Tillemanni kell ja üliõpilaste jalutuskäikudeks avatud Promenaadi tänav. Veel tänapäevalgi loob tänavale tähenduse koolikvartal Hugo Treffneri Gümnaasiumi hoonega, samuti on säilinud on tänava rahvarohkus ning keskne koht Tartus. Jalutuskäiku korraldavad Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu ja Tartu Linnamuuseum.

Vaata täpsemalt

Teaduslinn Toomemäel

10.-13. september kell 10.00-18.00

Tartu Ülikooli Muuseum, Lossi 25, Tartu

Kõik on oodatud Toomemäele mängima Tartu Ülikooli muuseumi loodud mängu „Teaduslinn“, mille abil on võimalik ammutada uusi teadmisi ja õppida tundma Toomemäge.

Toomemäe „Teaduslinnas“ ootab külastajaid seikluslik rada kaheksa erineva teemaga: arheoloogia, meditsiin, majandus, muusikateadus, infotehnoloogia ja astronoomia. Igas peatuspunktis on mängijatel võimalik lahendada ka mängulisi ülesandeid. Mängu alguspunkt asub ülikooli muuseumi juures. Mängulehe saab Tartu Ülikooli muuseumi meenepoest ajaloolises toomkirikus muuseumi lahtiolekuajal. Seda on tore läbida üksi, aga veel toredam ilmselt koos sõprade või perega. Mängu lisaväärtus on kindlasti see, et tegevus toimub värskes õhus ja looduses.

Vaata täpsemalt

Avatud uste päev Tamme koolimajas

12. september kell 12.00-15.00

Sangla raamatukogu (Tamme külamaja), Suure-Rakke küla, Elva vald, Tartumaa

Muinsuskaitsepäevade raames on avatud fotonäitus, endise koolijuhi tütre maja tutvustus ja kohvilaud.

Vaata täpsemalt

Kultuurilooline Eestimaa: ERMist Heimtalini

12. september kell 10.00-18.00

Retk algab Eesti Rahva Muuseumist

Osale erilisel bussirännakul Lõuna-Eesti kultuurilooliselt olulistes paikades. Mööda põnevaid kõrvalteid sõidetakse läbi Elva linnast, Palupera mõisakoolist, Rõngust, Suislepast, Tarvastu kirikust ja Heimtali mõisakompleksist. Mõisast liigutakse edasi Heimtali muuseumisse, kus toimub kolm ekskursiooni, mis tutvustavad kohalikku koolielu, puidust ukselukke (nn kodalukke) ja puitkäsitööd (ummiknõusid). Kohtume Heimtali muuseumi kuraatori ja kunstniku Anu Raua ning kodalukkude näituse kuraatori Heidi Sologa.

Vaata täpsemalt

Korjepäev “Mesipuu poole!”

12. september kell 17.00

Juhan Liivi Muuseum Rupsil Peipsiääre vallas Tartumaal

Kui Sibulatee puhvetite päeval kõhud head-paremat täis, on paras aeg tulla Liivi muuseumisse vaimu värskendama. Kutsume Alatskivi kooli endisi ja praegusi õpilasi, õpetajaid ja teisi koolitöötajaid, samuti lapsevanemaid ja huvilisi jagama ja jäädvustama oma mälestusi kooliajast. Korjepäeva eesmärk on koguda lugusid meie ühisesse mälupanka, et jäädvustada põnevad, südamlikud, naljakad lood ning panna neist kokku ilmekas ja sisukas koolimälestuste raamat.

Vaata täpsemalt

EELK Valga praostkonna piiblipäev Rõngus

12. september kell 12.00

Rõngu kirik, Tehase tänav 1, Rõngu alev, Tartumaa

Piiblipäev avatakse Eesti Piibiseltsi näituse Rõngu seltsimajas, millele järgneb pidulik kontsertjumalateenistus Rõngu Mihkli kirikus. Esinevad Valga praostkonna projektkoor, Karijärve Keelpilliorkester, bariton Ott Indermitte ja sopran Eveli Roosaar dirigent Meelis Roosaare juhatusel. Ettekandele tuleb kaks harvaesitatud esimese vabariigi aegset vaimulikku kantaati – J.Hiobi “Lunastav kannatus” ja A.Läte “Rändaja ja tähed”. Teenivad praost Mart Jaanson, abipraost Vallo Ehasalu ja praostkonna vaimulikud.

Võimalik on tutvuda ajaloolise Rõngu kirikuga. Järgneb lõuna, Rõngu pillimuuseumi külastus ja piiblikonverents.

Vaata täpsemalt

Avatud uste päev Ulila põhikooli hoones

13. september kell 11.00-15.00

Pargi tee 1, Ulila alevik, Elva vald, Tartu maakond

Arhitekt Udo Tiirmaa projekteeritud varase modernismi mõjutustega Ulila põhikooli hoones lõppes õppetegevus 1999. aastal. Tänapäeval tegutseb hoone ühes tiivas raamatukoguna, kuid tühjalt seisvas hooneosas on veel säilinud omaaegseid õppevahendeid ja inventari, mis pakuvad eakamatele külastajatele kindlasti nostalgilist äratundmisrõõmu ja  noorematele avastamisrõõmu.

Vaata täpsemalt

Puhja kiriku päev

13. september kell 11.00 ja 16.00

Puhja kirik, Elva tee 6, Elva vald, Tartumaa

Päev algab kell 11 jumalateenistusega Puhja kirikus. Kell 16 annab kontserdi Eesti Maaülikooli kammerkoor Camerata Universitatis, millele järgneb ekskursioon kirikus. Kiriku ajalugu ja arhitektuuri tutuvustab Muinsuskaitseameti Tartumaa nõunik Inga Raudvassar.

Võimalus on pääseda torni ja tutvuda käimasolevate kiriku pikihoone katuse restaureerimistöödega. Selgitusi jagab tööde teostaja, ehitusinsener Madis Mutso. Pastoraadis avatud näitus Puhja kirikumõisa ja koguduse vaimulike vanadest fotodest ja raamatutest. Avatud Kirikuaida Kohvik 1751. aastal ehitatud hoones.

Vaata täpsemalt

Valgamaa

Pilk ajaakna taha: 1923-1932 Valga Poeglaste Gümnaasium

10. september kell 16.00-18.00

Valga Gümnaasium, Julius Kuperjanovi 10, Valga

Valga Gümnaasiumi koolimajas toimub aastatel 1923-1932 Valga Poeglaste gümnaasiumi ajalugu tutvustav 2 tunni pikkune ajarännak läbi erinevate tegevuste. Ajaakna tagant saame piiluda nii emakeeletundi kui teha rehkendust. Uurida tolleaegse koolipoisi kohvrisisu ja kuulata lõbusaid koolielu juhtumisi. Ajarännu juurde kuulub ka väike pruukostipeatus.

Vaata täpsemalt

Tunne Pukat

11. september kell 11.00-15.00 .Eelneval kokkuleppel ka muul ajal

Puka Kool, Kooli tänav 3, Otepää vald, Valga maakond

Muinsuskaitsepäevade raames on võimalus tutvuda Puka Kooli vana koolimajaga, mis eelmisest aastast pole enam koolina kasutuses, kuid seal on avatud kooli muuseumituba. Huvilised saavad osaleda orienteerumismängus “Tunne Pukat”, mis hõlmab alevi vaatamisväärsusi. Vajalik eelregistreerimine liidia.saarmann@puka.edu.ee või telefonil 56475403.

Vaata täpsemalt

Viljandimaa

Mõisakoolid 100 Olustvere mõisas

10. september kell 10.00-16.00

Mõisa allee 12, Olustvere, Viljandi maakond

Mõisakoolid 100 raames on külastajatele tasuta külastamiseks avatud kogu mõisakompleksi ning avatud on töökojad: klaasikojas on huvilistel võimalus puhuda vaasi ja keraamikakojas teha soovikaussi.

Vaata täpsemalt

Virtuaalne mälumäng “Koolitee läbi Olustvere mõisapargi”

Alates 10. septembrist

Mälumäng sisaldab küsimusi nii Olustvere mõisakompleksi kui selles tegutsevate Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli ning Olustvere Põhikooli ajaloo ja tänapäeva kohta.

Vaata täpsemalt

Arheoloogia teabepäev „Näed seda, mida tead!“

11. september kell 15.00

Viljandi Muuseum, Johan Laidoneri plats 10, Viljandi

Fookuses on arheoloogia! Leiud maapõuest räägivad palju põnevat mineviku kohta, kuid selleks on vaja osata neid lugeda. Arheoloogilistest uuringutest Viljandimaal räägib Heiki Valk, põnevaid leide Viljandi muuseumi arheoloogiakogust tutvustab Ain-Andris Vislapuu.

Vaata täpsemalt

Kultuurilooline Eestimaa: ERMist Heimtalini

12. september kell 10.00-18.00

Retk algab Eesti Rahva Muuseumist

Osale erilisel bussirännakul Lõuna-Eesti kultuurilooliselt olulistes paikades. Mööda põnevaid kõrvalteid sõidetakse läbi Elva linnast, Palupera mõisakoolist, Rõngust, Suislepast, Tarvastu kirikust ja Heimtali mõisakompleksist. Mõisast liigutakse edasi Heimtali muuseumisse, kus toimub kolm ekskursiooni, mis tutvustavad kohalikku koolielu, puidust ukselukke (nn kodalukke) ja puitkäsitööd (ummiknõusid). Kohtume Heimtali muuseumi kuraatori ja kunstniku Anu Raua ning kodalukkude näituse kuraatori Heidi Sologa.

Vaata täpsemalt

Võrumaa

Raamatuköitmise töötuba

10. ja 11. september kell 11.00-15.00

Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseum, Kreutzwaldi 31, Võru

Raamatuköitmine on eesti koolides pikaajaliste traditsioonidega. Võru Õpetajate Seminaris õpetati tulevastele kooliõpetajatele raamatuköitmist, mida nad said edasi anda oma õpilastele. Tänapäeval on nende oskuste õpetamine koolides hääbunud, ometi vääriks see taas au sisse tõstmist seetõttu, et kasvatab lugupidamist raamatu vastu, samuti arendab täpsust, püsivust ja tähelepanu ning võimaldab oma raamatukogus olevaid raamatuid korras hoida ja vajadusel parandada.

Vaata täpsemalt

Luulõpäiv “Heiberg ja Contra – üte Urvastõ latsõ”

10. süküskuu (septembri) pääväl kell 14.00

Urvaste seltsimaja, Antsla vald Kirikuküla küla

Kavas on Luulõlugõminõ Urvastõ pastoraadi pargin Heibergi kuju man, jalotuskäuk Heibergi Marie sünnükodu manu ja Urvastõ seldsimajan luuleõdak Contra ja timä sõpruga.

Luulepäevaga tähistatakse Marie Heibergi 130. sünniaastapäeva ning luuleõhtu toimumise asukohaks on Urvaste vana koolimajas (1939 – 2000). Contra (Margus Konnula), kes õppis Urvaste algkoolis 1981-1984, on tuntud eelkõige luuletajana, aga ka stsenaristi ja tõlkijana. Osalejad saavad tutvuda Lembit Palutedre MURELAPSE kujuga praeguses Urvaste koolis. Üleval on näitus Heibergi, Contra ja tema sõprade loomingust.

Vaata täpsemalt

Mõisakoolid 100 Rogosi mõisas

10. september kell 12.00 – 12. september kell 15.00

Tammiku tee 13, Ruusmäe küla, Haanja vald, Võrumaa

Tule ja tutvu Eesti ühe kõige erilisema mõisakooliga

Vaata täpsemalt

Retk Võru koolilinna ajaloo radadel

11. september 2020 kell 11

Vana-Võromaa Kultuurikoda, Katariina allee 11, Võru

Retk läbi Võru koolilinna ajaloo algab Katariina allee 11 eest, kus asus Võru koolilinnana kuulsaks teinud Krümmeri erakool-pansionaat. Võrule tuntust toonud ning ajalugu ja linnapilti mõjutanud koole tutvustaval jalutuskäigul räägime lugusid ja vaatame üle Saksa eraalgkooli, Võru Tööstustehnikumi, Võru Õpetajate Seminari ja veel mitmete koolide endised asukohad.

Vaata täpsemalt