Tutvustus

Öeldakse, et haridususk on oluline osa eestlaseks olemisest. Ja tõesti – peaaegu igast suuremast Eesti paigast leiab mõne koolimaja, kokku sadu hooneid üle terve maa. Kuigi paljud neist ei ole enam koolina kasutuses, jutustavad nad põnevaid lugusid õpetamise ja õppimise viisidest, kunagi seal koolipinki nühkinud lastest ja nende elust, aga ka arhitektuuriloost. Neid lugusid räägivad meile ka raamatukogud, rahvamajad ja muud kohaliku hariduselu keskmes olnud hooned ja paigad.
Kuid haridus ei piirdu kitsalt kooliharidusega. Teadmiste, oskuste ja töövõtete põlvest põlve edasi andmine on samuti oluline osa haridusest selle sõna laiemas tähenduses. Kuigi pärandtehnoloogiaid on nüüd võimalik õppida ka ülikoolis, on terve hulk traditsioone ja oskusi, mida saabki omandada vaid otse ja kohapealse meistri käest.
Muinsuskaitsepäevad on kord aastas üle kogu Eesti toimuv festival, millega tutvustakse meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit. Ühe nädalavahetuse jooksul on avatud majad ja mälupaigad, toimuvad ekskursioonid ja töötoad ning palju muud huvitavat kodukandi pärandi ja ajaloo tutvustamiseks ja mõistmiseks. Kõik sündmused toimuvad kohalike inimeste eestvedamisel, löö sina ka korraldamises kaasa !
Muinsuskaitsepäevad on Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoni ellu kutsutud ühisalgatus www.europeanheritagedays.com. Eestis sai Muinsuskaitsepäevade traditsioon alguse 1993. aastal Eesti Muinsuskaitse Seltsi eesvedamisel. Alates 2015. aastast koordineerib Muinsuskaitsepäevi Eestis Muinsuskaitseamet.