08. september 2020

Neljapäeval algavatel Muinsuskaitsepäevadel räägitakse põnevaid lugusid hariduse ja kooli ajaloost

10.-13. septembrini tähistatavate Muinsuskaitsepäevade raames toimub ligi 50 ekskursiooni, loengut, näitust ja avatud uste päeva, mis tutvustavad kooli ja haridusega seotud pärandit. Muinsuskaitsepäevade sündmused leiavad aset üle Eesti.

Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie sõnul kannavad tänavused Muinsuskaitsepäevad mitut olulist sõnumit: „Ühtepidi on usk haridusse oluline osa eestlaseks olemisest, seda kinnitab tõsiasi, et pea igas suuremas Eesti paigas on koolimaja. Rõõmustame, et Muinsuskaitsepäevadel kaasalööjad koolide lugusid nii mitme nurga alt tutvustavad. Teisalt on paljud kunagistest koolimajadest, millest mitmed on suure kultuuriväärtusega, jäänud kasutuseta ning neile uue funktsiooni leidmiseks on vaja suurt ja ühist pingutust, julgeid ideid“ selgitas Raie.

Muinsuskaitsepäevade kavas olevad sündmused annavad mitmekesise võimaluse siinse hariduspärandiga tutvumiseks. Kavast leiab endiseid ja praeguseid koolimaju ja hariduslugu tutvustavaid ekskursioone Võrus, Pärnus, Lääne-Harju vallas ja Tallinnas. Koolihooneid ja kohalikku hariduse andmise lugu jutustavad ka näitused ja avatud uste päevad Taebla, Ulila ja Põlgaste koolihoones, mis on varem koolimajana kasutusel olnud, kuid seisavad nüüd (pool)tühjalt. Saaremaal Mihkli talus on avatud vanade õpikute näitus ning  A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel räägitakse kuulsa kirjaniku kooliteest, mis tema elu ja loomingut oluliselt mõjutasid. Tühjade (kooli)majade probleemile otsitakse lahendust Muinsuskaitseameti, Linnalabori ja Ruumiringluse ühiselt korraldatud avatud uste päeval ja töötoas Rakvere endises kreiskooli hoones Pikk tänav 40.

Muinsuskaitsepäevade üritused on külastajatele suuremaltjaolt tasuta.

Muinsuskaitsepäevade avamine toimub kolmapäeval, 9. septembril kell 16.30 Tallinnas Georg Otsa tänaval (virtuaal)näituse „Koolimaja. Kooliks ehitatud hooned Eestis 19. ja 20. sajandil“ avamisega ning Tallinna südalina koolimaju tutvustava matkaga, mida juhib Jaak Juske.  Avaüritustel antakse üle ka noortele suunatud Päranditegijate konkursi auhinnad.

Muinsuskaitsepäevade täieliku kava leiab koduleheküljelt www.muinsuskaitsepaevad.ee

Lisainfo:

Madle Lippus
Kommunikatsiooniosakonna juhataja
Muinsuskaitseamet
56667058
Madle.Lippus@muinsuskaitseamet.ee