Tagasi kaardi juurde

Kabala lasteaed-põhikool

Valmimisaasta: 1989

Rapla maakond, Rapla vald, Kabala küla

Arhitekt: Maie Penjam

9-klassiline kool koos lasteaiaga ehitati 1989. aastal, vastvalminud elamurajooni kõrvale. Hoone arhitekt on Maie Penjam, kes täiendas ja kohandas selle tarbeks juba varem ehitatud Jäneda algkool-lasteaia  projekti.

Stiililt postmodernistlik, osaliselt kahekorruseline ebakorrapärase põhiplaaniga koolimaja on liigendatud mahu ja viilkatusega. Ajastule iseloomulik on hoone välisilme rikastamine erikujuliste akende, kaldpindade, lõigatud katusenurkade ja kolmnurkviiluga. Sissepääsu on rõhutatud dekoreeritud sammastega varikatusega, mille sammurütmi jätkasid sama värvi valgustuspostid sissepääsutee ääres (nüüd asendatud kaasaegsetega). Samasugust postmodernistlikku liigendatud stiili toetavad ka kooli abihooned: kuur ja trafomaja.

Valmimisjärgselt oli maja jaotatud kooli ja lasteaia vahel kaheks osaks, ühiseks kasutamiseks oli söökla ja saal. Hoone taga olid varikatused, et lasteaialapsed saaksid vihmase ilma korral siiski õues aega veeta. Keldrisse ehitati bassein ja töökojad. Maja sisekujunduse tegi maalikunstnik Peeter Mudist: siseruumides on kasutatud selget ja heledat, sini-valgetes värvitoonides lapsesõbralikku joont. Ruume ilmestasid ka Epp Maria Kokamäe maalid, kujundatud tekstiil ja mööbel. Kõigest sellest sai kokku mängleva arhitektuurikeelega koolimaja, mis on jäänud hästi meelde nii mõnelegi seal õppinule.

Kuigi maja valmimise järgselt peeti selle ehituskvaliteeti väga heaks, teeb aeg enda töö: 2012. aastal sai koolimaja uue katuse. Hoone esialgsest lahendusest on see veidi erinev, kuid hoone postmodernistlik ilme on siiski säilinud

2020. aastal tähistab lasteaed-põhikool 30. tegutsemisaastat.

Tekst: Triin Reidla