Tagasi kaardi juurde

Nursi algkool

Valmimisaasta: 1927

Võru maakond, Rõuge vald, Nursi küla

Arhitektid: Karl Jõgi ja Tõnis Mihkelson

1729. aastal asutatud Nursi kool viis tunde läbi nii mõisa abihoonetes kui ka talumajades. Kool on olnud järjepidevalt avatud, sealjuures ka 19. sajandi alguses, kui teised vallakoolid olid suletud. Nursi kooli ehitusajaloost on teada mitut päris oma hoonet veel enne praegust puitkoolimaja. Pikemalt asetses kool Vastse-Nursi mõisa juures Rõuge teeristil, aga hoone hävis korduvalt tulekahjus.

1927. aastal valmis uus 6-klassiline koolimaja Vastse-Nursi asunduse krundile vana kõrtsihoone asemele, mille ruume kool mõnda aega oli kasutanud. Rõuge jõe äärne maaliline paik sobis koolile ideaalselt ja seetõttu ei kõheldud vana kõrtsihoonet lammutamast, sealt saadi ka koolihoone ehituseks vajalikku materjali. Koolimaja esimese korruse esikülg ja otsaseinad koos trepikojaga püstitati telliskividest, osaliselt kasutati allesjäänud kivimüüri. Vald oli hakanud juba varakult koolile palgimaterjali koguma, nii sujus ehitus kiirelt.

Nursi valla 6-klassilise kooli esialgse projekti tegi Paul Mägi. Puidust hoone oli kavandatud kahekorruselisena, ent valla piiratud ressursside tõttu otsustati ehituseks kasutada hoopis väiksema hoone projekti, kus kuue klassiruumi asemel oli kolm liitklassi. Projekti aluseks võeti Põllumeeste Keskseltsi ehitustalituse inseneri Karl Jõgi tüüpprojekt, mille alusel ehitati ka Lindi koolimaja Pärnumaal. Olemasoleva tüüpprojekti kohendas haridusministeeriumi arhitekt Tõnis Mihkelsoni veidi ümber, et kohandada see paremini tellija sooviga. Mihkelson ei jätnud kasutamata võimalust lisada hoone stilistikale tema armastatumaid historitsistlikke detaile: tihedaruudulised aknad ja ovaalaknad on mõjutatud 19. sajandi arhitektuurist. Uues koolimajas oli kolm klassiruumi, õpetajate korterid ja laste magamistoad – tütarlaste oma esimesel ja noormeestel teisel korrusel. Väikeses koolis oli õpilaste arv suurim 1950. aastate alguses, kui seal käis 160 õpilast.

Viimati Nursi põhikoolina tegutsenud kool suleti 2005. aastal, mille järel avati seal raamatukogu ja külakeskus ning 2020. aastal renoveeritud hoones tegutseb nüüd lisaks Rõuge lasteaia Nursi rühm.

Tekst: Sandra Mälk