Tagasi kaardi juurde

Paldiski merekool

Valmimisaasta: 1904

Aadress: Harju maakond, Lääne-Harju vald, Paldiski linn, Sadama 9

Insener: Axel von Howen

19. sajandi teisel poolel asutati Eesti aladel mitu merekooli, milleks vanimateks oli 1864. aastal Heinastes ja 1873. aastal Narvas avatud merekoolid. 1. novembril 1876 alustas tööd Paldiski merekool, mis oli vanim merekool Eestimaa kubermangus. Kuni spetsiaalse koolimaja valmimiseni paiknes kool Jüri tänaval üürimajas. Koolis on eri aegadel koolitatud nii kaug- kui ka rannasõidu kapteneid ja tüürimehi.

Paldiski merekooli uue hoone projekteeris Tallinna insener Axel von Howen (1845–1911), keda abistas tehnik J. Ivanov. A. von Howen on projekteerinud palju tuntud hooneid – Iisaku, Jüri ning Rapla kiriku, Tallinna veetorni, Siselinna kalmistu Vana-Kaarli kalmistu väravaehitise jt.

Koolimaja ehitus algas 1903. aasta suvel ning hoone valmis 1904. aasta sügiseks. Hoone püstitas Tallinnast pärit ehitusmeister Jaan Tiitsmann, kes sai tasuks 25 600 rubla. Firma C. Siegel paigaldas majja üle 1400 rubla maksma läinud aurukeskkütte.

Toekas paekivihoone on peaaegu ruudukujulise põhiplaaniga ning selle keldrikorrusel asusid katlaruum, pesuköök ja kojamehe korter; esimesel korrusel aga õppejõudude korterid. Teisel korrusel paiknesid kolm klassituba, raamatukogu ja õppevahendite ruum, kantselei ning õpetajate tuba. Omamoodi kurioosumina oli siin ka klassiruumidest suurem suitsetamise tuba. Koolimaja kroonis astronoomilisteks vaatlusteks mõeldud torn, mis on tänaseks lammutatud.

Merekool tegutses siin kuni 1915. aasta sügiseni, mil see evakueeriti läheneva rinde kartuses Arhangelskisse. Aastatel 1922–1935 töötas hoones Paldiski gümnaasium ning 1935–1940 kohalik algkool. 1990. aastate keskpaigast kuni 2012. aasta kevadeni töötas hoones Paldiski linnavalitsus. Pärast selle lahkumist on üks väheseid vanast Paldiskist säilinud maju seisnud tühjana.

Tekst: Hanno Talving