Tagasi kaardi juurde

Saare algkool

Valmimisaasta: 1929

Jõgeva maakond, Mustvee vald, Kääpa küla

Arhitekt: Johannes Lenzius

1920. aastad algasid õpikeskkonna uuendamise mõttes igati soodsalt. 1919. aastal jagas riik koolidele mõisahäärbereid ja uue koolimaja püstitajaile loodi 1922. aastal koolimajade ehitusfond, mis hakkas pakkuma kohalikele omavalitsustele riigi toel soodsat laenu koolimajade ehitamiseks. See tähendas ka nõuet esitada korralik ehitusprojekt, mis sageli telliti otse maavalitsuselt. Seda juhul, kui just mõnda muud arhitekti kooli projekteerimiseks silmapiiril polnud. Saare 6-klassilise algkooli projekteeris Tartu maavalitsuse insener Johannes Lenzius, kes oli ka Tartumaal asuva Laeva kooli kavandi autor.

Uude koolimajja planeeriti kolm klassiruumi, saal, jalutusruumid, internaat ja kaks korterit koolikaadrile. Hoone ehituseks osteti puidumaterjal Saare metskonnast, telliskivid toodi Gustav Arivalti kohalikust savitööstusest. 1929. aastal sai maja valmis ja Saare algkoolis alustas kooliteed 62 õpilast. Nõukogude perioodil kasvas kool põhikooliks, ent 1989. aastal lähedalasuvasse Voore külla uue koolimaja ehitamise tõttu kerkis päevakorda kooli sulgemine, mis sest, et õpilasi oli viimasel kooliaastal üle 80.

2001. aastal lõpetas Saare kool töö ja peagi leidis hoone uue kasutuse Kalevipoja muuseumina. Muuseumi ekspositsioon ja maja uuendati täielikult 2020. aastal.

Tekst: Sandra Mälk