Tagasi kaardi juurde

Taebla algkool

Valmimisaasta: 1929

Lääne maakond, Taebla vald, Pälli küla, Gümnaasiumi tee 1

Arhitekt: Artur Perna

Ehitismälestis

Taebla kandi esimene kooliõpetaja oli Taebla mõisa kangur Johan Enok, kelle kooliruume mahutanud talu asus Taebla jõekäärus. Taebla algkoolimaja eelkäija oli ehitatud 19. sajandi lõpus, kuid põles 1926. aastal tabanud pikselöögist täielikult maha.

Uue koolihoone ehitamiseks telliti 1928. aastal 4-klassilise hoone projekt tuntud arhitektilt Artur Pernalt, kellel oli äsja valmis saanud Tallinna 21. algkooli hoone Raua tänaval. Taebla jõe äärde ehitatud koolimajal on klassikaliselt keskteljel asuv lai trepp, mille ümber paiknevad klassiruumid. Hoonetiibades asusid direktori, kolme õpetaja ja internaati teenindava koka korter.

Uue koolihoone avamine 1929. aasta novembris rõõmustas Läänemaal kodutalus resideeruvat kunstnikku Ants Laikmaad nii väga, et ta kinkis naaberküla koolile taiese ja avaldas uhke kooli auks Päevalehes artikli. Seal kiitis ta, et Taebla sumbunud kultuurielule annavad sellised arengud hoogu juurde ja õhkas, et „Enam ei ole Taebla „pime nurk”, Taebla on uus, ärganud Eesti!” Tal oli õigus, sest lisaks õppetööle tegutsesid koolis isetegevusringid, uksed avati rändkinole ning koolimaja teisel korrusel – kus kahe klassi vahel on lükandsein –, leidsid aset teatrietendused ning kooli- ja rahvapeod. Nii sai ühest klassist lava, teisest saal publiku tarbeks.

1944. aastal, II maailmasõja ajal paigutati majja Saksa välihaigla. Sel ajal hävis osa mööblist ja sisekujundusest. 1945. aastal tegi Punalipulise Baltimere Sõjalaevastiku väeüksus hoonele ulatusliku remondi ja varsti ehitati hoonetiibadele peale teine korrus. 1962. aastal valmis koolihoone peafassaadi vastu kahekorruseline internaadihoone, mille arvelt laiendati peahoones klasside ja koridoride pinda. 1970. aastatel kasvas valla elanike arv ja sellega algas koolis uus ajajärk. Sel kümnendil ehitati kooli alale suur võimla ja 1978. aastal arhitekt Maire Annuse projekti järgi kolmekorruseline modernistlikus stiilis koolihoone. Vanas koolimajas toimusid siiski mõnede algklasside tunnid veel 1990ndatel, kuid peale seda on hoone jäänud kasutuseta.

2017. aastal rajati Taeblasse uus kompaktne koolihoone, kuhu koolipere 2020. aastal sisse kolis ning mille jaoks nõukogudeaegne hoone lammutati.

Tekst: Sandra Mälk